Barkod Okuyucu Hakkında Bilgi

         Verilerin hızlı bir şekilde sisteme girişini ve çıkışını sağlayan elektronik cihazlara barkod okuyucu denilmektedir. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte barkod sisteminin hayatımıza dahil olması pek çok kolaylıkları da beraberinde getirmektedir. Özellikle alışveriş sektöründe barkod sisteminin kullanılması hesap işlemlerinde yapılacak olan hataların sıfıra indirilmesini sağlamaktadır. Bu sektörde çalışan insanların da işi çok daha kolay hale gelmektedir. Kolaylıkları sektöre sunan elektronik cihazın önemi oldukça büyüktür. Her üretilen ürünün üzerinde bir barkod olması sebebi ile kolayca barkod okuma sağlanabilmektedir.

– BARKOD OKUYUCU KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

        Günümüz şartlarında pek çok alanlarda kullanımı sağlanmaktadır. En yaygın kullanım alanı marketler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürünlerin üzerinde yer alan barkod marketin sistemine tanıtılması sonucunda satış takibi yapılabilmektedir. Alışverişin çok hızlı olmasını sağlamaktadır. Konser, konferans gibi organizasyonlarda da barkod okuyucu sistemi kullanılmaktadır. Bilet ve kimlik kontrolünün yapılması bu cihazlar sayesinde olmaktadır. En çok kullanıldığı alanlardan birisi de kitap sektörüdür. Son yıllarda da tıbbi laboratuvarlarda da barkod sistemi tercih edilmektedir. Ayrıca kargo firmalarında da barkod sistemi tercih edilmektedir.

– BARKOD OKUYUCU KULLANMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

          Bu sistem sayesinde ürünler hakkında çok çabuk bilgiye ulaşmak mümkündür. Hata yapma olasılığı en aza indirgenmektedir Aynı koda sahip olan farklı ürünlerin birbirleri ile karışması önlenmektedir. Bir ürünün stokta ne kadar kaldığını öğrenmek mümkündür. Çalışanların zamanını daha iyi kullanmalarını sağlamaktadır. Sadece satışta değil toptan sektöründe de başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Her sektörde barkod sisteminin kullanılıyor olması beraberinde de iş yükünün hafiflemesini sağlamaktadır. Giren ve çıkan ürünlerin kontrollerinin daha kolay yapılmasına izin vermektedir.