Akneden Korunmak

Özellikle gençlik çağındaki bireyde akne sorunu çok sık görülür. Akne, birey için fizyolojik bir sorun olmakla birlikte bazı bireylerde psikolojik sorunlara da neden olabilmektedir. Akneden korunmak için yapabileceğiniz birkaç şey var.

 1) Egzersiz Yapın

Akneler vücuttaki yağ oranına bağlantılı şekilde çıkabilmektedir. Ayrıca stres de akne oluşumuna neden olur. Stresten ve yağ oranının yüksekliğinden korunmak için düzenli egzersizler yapmanız akne oluşumunu durdurmaya yarayacaktır. Egzersizin yağ oranını düşürdüğü gibi stresten de uzak tuttuğu bilinmektedir.

 2) Sık Sık Duş Alın

Duş sırasında vücudunuzdan ölü derileri be bakterileri uzaklaştırabilirsiniz. Böylece akne oluşumundan kurtulmanıza yardım eder.

 3) Sağlıklı Beslenin

Şüphesizdir ki sağlıklı beslenme sağlıklı bir yaşamın ön koşuludur. Sağlıksız beslenmenin sonucunda aknelere sahip olabilirsiniz. Bunun için beslenme düzeninizi tekrar gözden geçirin. Yağlı, kızartma, paketlenmiş ve yüksek oranda şeker içeren yiyeceklerden uzak durun.

 4) Bol Bol Su İçin

Su içmeniz sağlığınız için çok önemlidir. Yeterli miktarda su alamazsanız cildiniz başta ödem olmak üzere birçok sorunla karşılaşır. Su içmek cildinize yapabileceğiniz en iyi detokstur. Su içmeyi alışkanlık haline getirin. Günde 8 bardak su için.

 5) Aklınızı Rahatlatın

Gün içinde birçok farklı sorunla baş başa kalınıyor. Bunların sonucunda stres olunuyor. Aklınızın rahat olmayışı vücudunuza da yansıyor ve sivilce oluşturabiliyor. Aklınızı ve vücudunuzu aknelerden kurtulmak için rahat turun.

 6) Kozmetik Ürünleri Seçiminizi Yağsız Olanlardan Yapın

Neredeyse her gün yüzünüze sürdüğünüz kozmetikler akne oluşumunun baş nedenlerinden gelmektedir. Eğer kozmetik ürünlerinizi yağsız olanlardan seçerseniz akne oluşumundan korunabilirsiniz.

 7) Tıbbi Destek Alın

Eğer aknelerden çok şikayetci iseniz bir cildiye hekimine başvurabilirsiniz. Sizin cildinize uygun bir krem önerecektir. Düzenli kullanımda daha kesin sonuçlar elde edebilirsiniz. Ya da lazer gibi daha ciddi tedavilere başvurabilirsiniz.