Anneye Alışan Çocuk, Nasıl Birey Olur?

Anne ve çocukları arasında çok güçlü hisler vardır. Anne; bebek daha karnındayken onun hisleriyle bütünleşir. Bebeğin sinyallerine göre hareket etmeye özen gösterirler. Çocuk Dünya`ya gediğinde ise bu tutumu devam eder. Belki daha fazlası. Her anlamda çocuğunun yanında olmaya çabalarlar.

Bu durum çocuğun hızlı gelişim sürecinde aynı şekilde devam etmektedir. Peki, ergenlik çağında çocuk nasıl birey olur? Bir annenin çocuğuna varlığını hissettirmeden yanında olması gerekir. Aksi takdirde çocuğun ergenlik alt yapısını yanlış yerleştirmiş olmaktadır. Çünkü çocuk kendi başına bazı olayların üstesinden gelemediği gibi bir de oldurmak için çabalamaz bir tavır takınır.

Anneye alışan çocuk, zorluklar dahilinde kendine olan inancını kaybeder. Etrafında onun için çabalayan annesi vardır. Çocuk bu duruma annesi tarafından alıştırılır. Özellikle de tek çocuğu olan kadınlar bu nedenle daha fazla üstlerine titrerler.

KENDİNE GÜVENMEYEN ÇOCUKLARIN TOPLUM İÇİNDE DAVRANIŞLARIAnneye Alışan Çocuk, Nasıl Birey Olur?

Çocuklar Dünya`ya geldikleri andan itibaren anne ve babaya büyük bir iş düşer. Gerek yetiştirme gerekse ekonomik açıdan doğru adımlar atmalıdırlar. Anneler babalara nazaran daha duygusal olduklarından çocuğun her isteğini karşılar. Ve daima onun yerine yaşar. Yapamadığı durumlarda yanında olmaktan kaçınmaz. Anneye alışan çocuk gençlik çağında toplum içerisinde konuşmaya bile çekinir hale gelmektedir. Annesini arar ve kendisi yerine konuşmasını hedefler. Artık bir birey oluşunu kabullenemez. Alıştığı yüzden yani annesinden başka herkese olduğundan fazla soğukkanlıdır.

YETİŞTİRMEDE NEDEN ANNE VE BABA ÖNEMLİ ETKEN

Çünkü çocuk yaşama ve bir birey olma yolunda ailesinden aldığı ve gördüğü his ve davranışlarla şekillenir. Tüm anlattıklarımız anne ve babamın davranışları biçiminde derecelendirilir. Çocuk iyi bir gözlemci olduğundan yaşamış olduğu her durumdan kendi kişiliğini oluştururken istemeden de olsa beynine işler. Bu nedenle anne ve babalara büyük ölçüde görev düşmektedir. Gelecek bireylere alt zemin her zaman aileden geçer.