Arapsaçı Yemeği Nasıl Yapılır

Çocukluğumun, gençliğimin geçtiği yer olan egeden ayrıldığımdan beri çok şeyi özlüyorum. Hayatımın bazı noktalarında eksiklikler fark ediyorum. Bu eksikliklerden biri de soframda görmeye, yemeğe alışkın olduğum lezzetler. Her kadının derdidir ya ‘akşam ne pişirsem’ ben de bu soruyla daha çok boğuşurken buluyorum kendimi.

Aynı yemeklerin yapılma sırası hemen geliyor. Diyorum yahu ben daha önce daha çok yemek çeşidi yiyordum ne yapıyordu annem? O zamanlar çokta ilgimi çekmeyen sıradan bir yemek çeşidi olarak baktığım şimdilerde kıymetini daha çok anladığım ot kavurmaları koca bir eksiklik olarak hayatımda karşıma çıkıyor işte.

Her hafta mutlaka pişen yemeklerin yanında yoğurdu üzerinde mis gibi sofraya sunulan o ot kavurmaları, ot haşlamaları, radika, semizotu, şevketi bostan, arapsaçı…

Hatırlıyorum en sevdiğin yemek ne diye sorulduğunda bana çocukken arapsaçı derdim.

Bu yemeği bilmeyenlerin boş boş ve ufak bir tiksinti ile bakışları hala gözümün önünde; şaşırmaları hoşuma giderdi. Yani bir yemeğin ismi arapsaçı olur mu canım. Ne ki o? O ne mi; Beni kokusuyla çocukluğuma götüren zaman makinem. Olsa da yesem.

Gitsem egemin pazarına mis gibi ot kokan o sokağına girsem arapsaçımı alsam. Kavurmasını yapacaksam tek olmaz ama en iyi arkadaşı pırasayı da alıp bir güzel işe koyulsam. Size de anlatayım mı nasıl yaptığımı? İyi okuyun o zaman annemden gördüğüm arapsaçı kavurması.

Arapsaçını pazarda bir pişirimlik bağ yapmışlardır zaten öyle satarlar. Bir öğün için yeterli olacaktır 4 kişilik bir aileye.

 

Arapsaçı Yemeği Nasıl Yapılır

Pırasa 3 tane yeterli.

Mis gibi zeytinyağınız yoksa yapmaya kalkışmayın o ege yemeklerinin atasıdır bildiğiniz üzere.

Toz biber, lezzet için kurutulmuş biber.

Hadi güzelce yıkayalım o zaman otları, süzülsün suları.

Doğrayalım güzelce arapsaçı ve pırasayı.

Tavaya zeytinyağını kattın mı hiç beklemeden koy pırasayı üstüne arapsaçını kapağını kapat. Kendi suyu ile yavaş yavaş versin lezzetini.

Baktın sulanmış rengini vermiş biraz tuz ve toz biberini koy başla ufak ufak karıştırmaya tahta kaşıkla.

Mis gibi kokar hiç inat etmeden pişer üstüne kuru biberini koy kısık ateşte 30 dk. daha.

İyice yumuşayınca altını kapa. Dinlendir biraz e yoruldu tabi.

Soğuduğunda mis gibi süzme yoğurdu ile servis yap.

Yanına da domates çorbası çok yakışır.

Hadi afiyet olsun.