Avukatlar Nerede Çalışır?

Avukat mesleği en kutsal mesleklerden biridir. Bu nedenle günümüzde birçok kişi bu mesleği hayali olarak görmektedir. Ancak avukatlık mesleğini yapabilmek için hukuk fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Bununla birlikte mezuniyet sonrası bir yıllık zorunlu staj hizmeti bulunmaktadır. Daha sonrasında avukatlar için birçok iş seçeneği bulunmaktadır.

Avukat İstanbul İş Fırsatları

Nüfusun fazla olmasından dolayı İstanbul’da avukat hizmeti oldukça fazla aranmaktadır. Özellikle her konuda uzmanlaşmış birçok avukatlık bürosu bulunmaktadır. Gayrimenkul, ticaret ve medeni hukuk gibi özel alanlarda avukatlar çalışmaktadır. Ancak aslında her avukat bütün hepsinde çalışabilmektedir. Bu nedenle günümüzde bu meslek oldukça fazla tercih edilmektedir. Sürekli olarak belgeler ve mahkeme işleriyle ilgilenmek gerekmektedir. Bu nedenle ofis işlerini seven ve araştırmacı kişiler genellikle bu mesleği tercih etmektedir.

Avukatlar Ne İş Yapar?

Avukatlar yargı içerisinde gerçek ve tüzel tüm kişilerin haklarını savunmaktadır. Ayrıca daha sonrasında anayasa mahkemesi ve Danıştay gibi birçok yerde görev alabilmektedir. Avukatlar iş konusunda genelde sorunsuz çalışmaktadır. Çünkü güncel olarak on binlerce dava seçeneği bulunmaktadır. Bununla birlikte bazı davalarda avukatlar oldukça güzel kazançlar elde edebilmektedir. Gayrimenkul davalarında bazen komisyon üzerine anlaşma yapma hakları ayrıca bulunmaktadır.

Yasaların tüm gerekliliklerini karşılayan ve hukuk fakültesi mezunları avukatlık mesleğini yapabilmektedir. Ancak en az bir yıllık bir zorunlu staj hizmetini tamamlamaları gerekmektedir. Özel olarak ayrıca avukatlar kendi bürolarını açabilmektedir. Bununla birlikte büyük firmalarda ayrıca şirket avukatlığı görevini üstlenebilmektedir. Ayrıca hukuk bürolarında başka avukatların yanında hizmet edebilmektedir. Birçok hukuk bürosu İstanbul ilinde aktif olarak çalışmaktadır.

Avukat Maaşları

Avukat maaşları her yıl oldukça güzel zamlar almaktadır. Özellikle son yıl içerisinde yapılan zam sonrası maaşlar ‘7639’ liradan 8.055 Liraya çıkarılmış bulunmaktadır. Bu nedenle oldukça dolgun ve tatmin edici bir maaşla avukatlar hizmet vermektedir. 

Avukatlar hukuk fakültesinden mezun olmak zorundadır. Bu nedenle okumayı, araştırmayı ve belgelerle uğraşmayı seven kişiler bu mesleği tercih etmektedir. Savunma görevi yapıldığı için oldukça ciddiyet gerektiren bir meslek olarak görülmektedir. Çünkü en ufak bir hata yanlış sonuçlara yol açabilecek olaylar olabilmektedir. Avukatlık mesleği bu nedenle oldukça hassas ve kutsal olarak görülmektedir.