Ayak Bileği

Ayaklarımızın vücudumuzu taşıyan organlarımız olarak en çok rahatsızlıkların görüldüğü kısımlardır. Özellikle ayak bileği karşılaştığı farklı rahatsızlıklar ile yürüme alanında kısıtlamalarla karşılaşabilirsiniz. Ayaklarda ve ayak bileklerinde en sık görülen rahatsızlıklar arasında; topuk ağrıları, nasırlar, tırnak batmaları, başparmak eğilmesi, ayak bileklerinde kireçlenme, sinir sıkışmaları, çocuklarda düz tabanlık, parmak kemiklerinde ve topuklarda deformasyonlar, şişlikler- ağrılar, şekil bozuklukları olarak tanımlanabilir.

Ayak Bileği Anatomisi

Üst üste iki eklem bulunan karmaşık yapıya ise ayak bileği deniliyor. Gerçek eklemler baldır bölgesinde bulunan tianın aka- dışı boyunca uzanan ince kemikler olmaktadır. Bilekler ayaklarınızın yukarı ve aşağı hareket etmesine izin verir. Eklem içindeki tüm kemikler eklem kıkırdakları ile kapalıdır. Bu düzen ayak bileğindeki sabitliğin oluşmasını sağlar. Ayrıca dış yanda bulunan bağları da bileğin dış yanından içe doğru hareketlerini engellemektedir. Bunların yanında iç yan bağları da bulunur. Bunlarda bileğin dışa dönmesine engel olacaktır. Bileğin dört yanı boyunca tendonlar uzanır. Bunlarda ayağın sabit kalmasına yardımcı olmakta ve zıplama gibi hareketleri yönetmektedir.

Ayak Bileğinin Burkulması

Bileklerde bulunan eklemlerin bir arada tutan bağların zorlanması ya da yırtılması ile burkulma gerçekleşir. Burkulma esnasında çıtırtı sesi duyduğunuzda ya da yırtılma hissettiğinizde üzerine basmakta zorlandığınızda burkulma şeklinde teşhis edilebilir. Burkulan nokta hafif bir şekilde şişer ve çok geçmeden morarmaya başlar. Tedavi aşamasında ise şişlik takip edilmelidir. Şişlik gecene kadar üzerine basılmaması ve buz uygulamasının yapılması ile daha kısa sürede bir iyileşme sağlanabilir. Buzları doğrudan temas ettirmek yerine bir poşete koyarak ince bir tülbentle etrafını dolayabilir ve zedelenen bölgeye günde birkaç defa 20 dakika süre ile uygulayabilirsiniz. Bir ya da iki gün eklemeler dinlendirildiğinde iyileşme başlar. Burkulan bölgenin bandajlanması da gerekli olacak ve havalı splintelerde kullanılarak ayak yükseltilebilir.