Çocuklar İçin İnternet Kullanımı

ÇOCUKLARDA İNTERNET KULLANIMI

Günümüzde hayatımızın büyük bir bölümünü kapsayan bilgisayar, telefon ve internet yetişkinlerin yanı sıra çocuklar arasında da önemli bir yer almıştır. 3 yaşındaki bir bebeğin de 60 yaşındaki bir yaşlının da ilgisini çeken bir sistemdir. Çocuklar için eğitim ve iletişimde büyük yararları olsa da çocuklarımızın psikolojilerini ve sosyal ortamlarını da o kadar olumsuz etkilemektedir. Bu konuda birçok uzmanımız çocukların internet kullanımı ile ilgili olarak anne ve babalara önemli uyarılarda, bilgilendirmede bulunmaktadır.

Çocuklarımızı internet ortamından uzak tutmak günümüz şartlarında çok zordur. Evinizde veya ebeveynler yanındayken kontrol altında tutulduğu zannedilmektedir. Fakat okul ortamı, arkadaş ortamı çocuğun internetle olan bağlantısına bir şekilde ulaşmasını sağlayacaktır. Yasaklamak yerine çocuğumuza belirli kurallar koyarak kendi kontrolünüz altında internet kullanımını sağlamalısınız.

İNTERNET ÇOCUKLARI NASIL ETKİLİYOR?

-Şizofreniye yatkın olan çocuklar da çeşitli oyunlarla ve aşırı internet kullanımıyla hastalığın ortaya çıkmasını daha çok tetiklemektedir.

-İnternet ortamında zaman kavramını fazla kullanan çocuklarda dengesiz beslenme ve hareketliliğe bağlı olarak kilo alımı artabilir.

-İnternet ortamında fazla zaman geçiren çocuklarda yalnızlaşma, iletişimde zayıflama, gelişimlerinde önemli ölçüde gerileme görülmektedir.

-Çocuklarda düşünme, yaratıcılık, problem çözme gibi eylemler yok olmaya başlamıştır.

İNTERNET’İN ÇOCUK VE AİLE İLİŞKİSİ

Çocuklarımızdaki İnternet bağımlılığı özellikle ebeveynleri kendisinden az bilgiliyse kendilerini yönlendirebilecek kişiler bulamadığında uygun olmayan programlarda fazla zaman harcamaları sebebiyle ailelerden uzaklaşma söz konusu olabilmektedir.