Dekorasyonun Tarihçesi Nedir ?

Öncelikle dekorasyonun tarihçesi nedir? Sorusuyla başlanabilir. Dekorasyon mimarlık ile ilgili bir alandır. Evlerinizin, ofislerinizin, bahçelerinizin, dükkânlarınızın mağazalarınızın başta olmak üzere hemen hemen her alana uygulanabilen bir sanattır. Dekorasyon bir anlamda da zamanla yeniden restore edilmesi, zarar görmüş ya da sıkılınmış alanları yenilemek anlamına da gelir. Dekorasyon ister istemez hayatımızın her alanında var olan vazgeçilmez bir parçasıdır aslında.

 Dekorasyon çeşitleri

İki çeşit dekorasyondan bahsedilebilir. İç dekorasyon ve dış dekorasyon. İç dekorasyon derken evleriniz, ofisleriniz, bina içleri, daha çok yaşanılan alanlardan kastedilir. Sandalye, masa, duvar, metaller üzerine, camlar üzerine vb. yüzeylere de dekor yapılmaktadır. Dış mekanlara örnek verilecek olursa bahçeler, cami, müze, saray, han, hamam gibi binaların dış alanlarıdır.

Dekorasyonun Tarihçesi Nedir ?

 Eskilerden günümüze dekorasyon

Eskilerden bu yana gelen dekore etme eylemi İslamiyetin çıkış yıllarına dayanıp günümüze kadar devam etmektedir. Özellikle eski zamanlarda yapılan medrese, hamam, cami gibi yapıtların muazzam şekilde dekore edildiği hali hazırda dillerdedir. Günümüzde halen gördüğünüz camiler, holdingler, büyük iş merkezleri, restoranlar göz kamaştırıcı şekilde dekore edilmiştir. Yaşanılan mekanların kullanım alanlarına göre, amaca göre dekor da değişkenlik göstermektedir. Örneğin bir restoran ile bir müzenin ya da bir kilisenin dekorasyonu aynı olması beklenemez. İnsanlar yaşam standartlarına ve yaşam kalitelerine uygun kendi zevkleri ve kendi görsel arzuları doğrultusunda dekorasyonlar yaratmaktadır. Niteliklere göre seçilen malzemeye ve kaliteye göre maliyeti de değişmektedir. Her insan ister evinin uyum ve ahenk içerisinde olsun. Banyosu mutfağı ve salonu birbirine uyumlu olsun, perdesi eşyalara, duvar rengi parkesine uyumlu olsun… Değişik objeler ile çiçekler ve diğer süslemelerle görsel açıdan pozitif olarak herkesi etkileyecek evleri olsun kim istemez ki? Elbette herkes ister. Bunlar için bir mimardan yardım alınabilir ve yaşanılan Dünyayı muazzam hale getirebilirsiniz.