Dekorasyonun Uygulandığı Yerlerin Diğer Yerlerden Farkları Nelerdir

Dekorasyon denilince akla genel manada “süsleme” gelebilir. Oysa dekorasyon; süslemekten ziyade uyumlu ve göze hitap eden bir mekan kompozisyonu hazırlamaktır. Bu yüzdendir ki dekorasyon için hem mekan bilgisi hem de istenilen zevkleri uygulayabilme becerisi olmalıdır.

Dekorasyon Nasıl Yapılır

Dekorasyonun yapılması için gereken ilk aşama mekan analizidir. İç Mekan Tasarımı biten bir mekanın en son aşaması dekore edilmesidir. Aynı tasarıma ait mekanları farklı kılan da budur.

Renk ve doku dekorasyonun temelini oluşturur. Bir mekanda beyaz rengin ağırlıklı kullanılması o mekanı olduğundan geniş ve ferah göstereceği gibi koyu ve siyaha yakın bir renk de tam tersi etki yapabilmektedir. Dekorasyonun başlangıcı doğru tespit ile; sonraki aşamalar da uygulamanın tespite uygun olması ile sağlanacaktır. Bu aşamalarda uzmanlarla çalışmayız. Zira ergonomik ölçülerde ve malzeme seçiminde yeterli olmayabiliriz.

Dekorasyon Mekanlar Arasında Fark Yaratır Mı

Buna herkesin cevabı “evet” olacaktır. Zira alışveriş yaptığınız mağazalardan, yemek yediğiniz restoranlara kadar sizler tercihlerinizi bilinçli veya bilinçaltından bu sebeple yapıyorsunuz. Belli bir kompozisyonu ve uyumu olan mekanlar her zaman daha çok tercih edilesi mekanlar olduğu gibi tercih edilmeme sebebi gibi bazı durumlar da vardır. Bunlar dekorasyonun mekanın amacından saparak yapılmasıdır.

Örneğin bir satış mağazanız var ve ortalama fiyatlarda satışlar yapıyorsunuz. Dekorasyonunuzu üst model mağazaların kompozisyonuna göre ayarlarsınız; dışarıdan müşterileriniz öyle bir etki alıp sizin bütçenize uygun olmadığı hissine kapılabilir ve bu da satışlarınızı azaltacak kadar bir etki yapabilir. Veya güzel yemek yapan bir restoransınız ama dekorasyon kötü olduğu için müşteri çekemezsiniz.

Dekorasyon doğru veya yanlış olabilir ama her koşulda mekana, mekanı farklı kılan bir kimlik kazandırır. Bu sebeple doğru analize ve özellikle de seçimlere dikkat edelim.