Dünya Endüstri Mühendisleri Günü Hangi Tarihtedir?

Genellikle Dünya Mühendisler Günü ile karıştırılsa da Dünya Endüstri Mühendisliği Günü eylül ayının 22’sinde kutlanır. Geniş bağlamda baktığınızda bir mühendislik disiplini olduğu için aralık ayındaki kutlamalar da yanlış sayılmaz elbette ki.

 Neler Yapılır?

Her özel gün kendi muhatap çevresinde kutlandığı için alakadar konu ya da dertlerin dikkat çekilmesi gayet normaldir. Endüstri mühendisleri gününde de tabii ki öğrenciler için mesleki tanıtımlar, yeni mezunlar için mesleki gelişim ve meslekte çalışmaya başlamışlar için de geliştirme ve sorun çözmeye yönelik küçük etkinlikler ve organizasyonlar gerçekleştirilir.

Bu etkinlikler öğrenciler için profesyonellerin deneyimlerine dayanan daha yüzeysel ve tanıtım amaçlı genel anlatımların yer aldığı konuşmalar ve sunumlar şeklinde gerçekleştirilir.

Yeni mezunlar için durum çok farklı olmasa da artık mesleğe çok daha yakın olduklarından dolayı belki biraz daha detaylı anlatımlar ve mesleğin sektördeki yeri ve temsilcileri konusunda bilgiler verilir.

Ve tabii ki profesyoneller… Artık mesleği icra etmeye ve meslekten para kazanmaya başlamış olanlar da kendi aralarında sorunlar ve bunun çözümleri hakkında oturumlar düzenlerler. Her zaman çözüme ulaşmasa da sorunların farkına varılması ve güncele taşınması açısından faydaların sağlandığı kesin bir gerçektir.

 Nerelerde Yapılır?

Birinci mekanlar çoğunlukla kampüsler, öğrenci kulüp etkinlikleri ve fakülte yönetimlerinin düzenlediği organizasyonlardır. Bunun dışında takvimin elvermesi durumunda bazı fuar ve sergi alanları da konuşmacı ve katılımcılara ev sahipliği edebilir.

 Kısaca Endüstri Mühendisliği Hakkında:

Mühendislik isminden anlaşılacağı gibi meslek makine ve enerji birlikteliğini içerse de sonuç noktası olarak bir endüstri hedeflediğinden dolaylı olarak insan bileşenini de kendi içinde barındıran bir disiplindir. İnsan ile olan yakın bağı sayesinde mühendislik dalları arasında en sosyal ve belki de en sıcak olanıdır demek çok yanlış olmayacaktır.