En Yüksek Hasılatlı Türk Filmi

Ülkemizde son yıllarda sinema seyircisi ciddi oranda artmış, özellikle de yerli filmler bu artıştan nasibini alıp, yapımcılarının yüzünü güldürmüştür.

EN ÇOK HASILAT YAPAN FİLM HANGİSİDİR?

Ülkemiz sinemalarında vizyona giren filmler arasında, en yüksek hasılatlı film serisi; Recep İvedik serisi olmuştur. Bu serinin 5. filmi en yüksek hasılat rakamına sahip olup, kırılması zor bir rekora da imza atmıştır.

DİĞER BÜYÜK HASILATLI TÜRK FİLMLERİ NELERDİR?

Düğün Dernek, Çalgı Çengi 2, Ayla, Fetih, Mucize, Eyvah Eyvah, Kurtlar Vadisi Irak, Arog, Gora, Dağ 2, Babam ve Oğlum filmleri de oldukça ciddi hasılatlar elde etmiştir.

Bu filmlerin hepsi 2 milyonun üzerinde izlenip, ciddi hasılatlar kazanmışlardır. Ülkemizde 2 milyon ve üzeri izleyici tarafından izlenen filmler “yüksek gişeli” filmler olarak kabul edilir ve yapımcılarına ciddi para kazandırırlar.

Filmin devam serilerinin yapılabilmesi için, ilk filmin yüksek hasılat rakamlarına ulaşması şarttır. Aksi takdirde yapımcı zarara uğrayacak ve devam serisini çıkarmayacaktır.

HASILAT NASIL HESAPLANIR?

Her sinemada bilet fiyatları farklılık göstermektedir, ancak yine de hasılat bütün sinemalardan elde edilen toplam geliri gösterir. Yani hasılat brüt kazançtır… Bu brüt kazançtan, yapımcı/dağıtımcı ve salon sahipleri pay alırlar.

Bilet fiyatlarının ortalamasının 10-12 TL arasında olduğunu kabul edersek, 3 milyon kişi tarafından izlenmiş bir film, 30 – 36 milyon TL brüt hasılat elde edecek anlamına gelmektedir.

GİŞE REKORU BİR KEZ DAHA KIRILABİLİR Mİ?

Gişe rekoru kırmak epey zordur, ancak bu rekor birçok kez el değiştirmiştir. Bir ara Fetih:1453 filmi zirvedeyken, Düğün Dernek ve Recep İvedik filmleri bu rekoru egale etmeyi başarmışladır…

Ciddi bir yatırım, iyi bir senaryo ve tutacak karakter ya da karakterle yeni bir gişe rekorunun kırılması sürpriz değildir.