Film Platosu Kurulurken Nelere Özen Gösterilir?

Film çekilmek için oluşturulmuş, dekor ve gerekli teknik donanıma imkân sağlayan açık veya kapalı özel alanlar film platosu olarak adlandırılır.

 Peki bir film platosu kurulurken nelere özen gösterilir?

Çekim sıralarında ihtiyaç duyulacak ışık sistemlerinin entegre edilebilmesi için platoda gerekli yüksekliğin sağlanması oldukça önemlidir. Ayrıca platolarda, gerek oyuncuların gerekse çalışanların kullanımına uygun makyaj ve soyunma odaları, dinlenme bölümleri, ilk yardım odası, ihtiyaç duyulan aletlerin yapımı için bir marangozhane vb. yerler bulunmaktadır.

Platolarda; gerçek mekanlarda çekilmesi oldukça zor ve maliyetli olan filmlerin tarihi setlerini kurmanın daha güvenli, ucuz ve hızlı olduğunu biliyor muydunuz? Uzun soluklu ve kısık bütçeli işlerde ekonomik ve hızlı çözümler sağlayan platolar; standartlara ve sektörün gereksinimine uygun olarak inşa edilmektedir.

Ayrıca bu ölçütlerde kurulmuş olunan platolar; gerektiği takdirde yerli ve yabancı yapım şirketlerine de kiralanarak kısa zamanda kuruluş maliyetine kıyasla ciddi kazanç merkezi haline gelebilirler.

 Film platoları ülkemizde ne durumda?

Ülkemizde de çıtasını yükselterek devam eden film sektörü gittikçe daha fazla plato ve stüdyolara ihtiyaç duyurmak zorunda kalacaktır. Yatırımcılar bu doğrultuda araziler satın almakta ve gelişmeleri takip etmektedirler. Eski lojistik, fabrika, gıda üretim ve depolama binaları gibi yerler bile dönüştürülerek birer film platosu haline gelmeye başlamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde hemen hemen her eyalet bir sinema bürosuna sahiptir. Bu şekildeki bir ciddiyet Hollywood ile ilişki kurarak sürekli temas halinde olmayı ve bir projenin sesini dört dörtlük duyurmayı sağlamaktadır.

 Bu düzen ülkemizde yer edilebilir mi?

Türk sinemasının da bu tavrı rol model alarak endüstrileşmesinin yolu oldukça açıktır. Bu şekilde profesyonel plato ve stüdyolar kurulup filmler çekildikten sonra mutlak ve giderek artan bir başarı kaçınılmaz olacaktır.