İnsülin Direncinin Kiloya Etkisi Nedir?

İnsülin nedir?

Kandaki şeker seviyesini olması gereken seviyede tutmak için vücudun şekeri kullanmasına yardımcı olan pankreas tarafından salgılanan hormondur.

 İnsülinin görevi nedir?

İnsülin hormonunun temel görevi şekerin kas, yağ ve karaciğer hücrelerine girmesini sağlayarak kandaki şeker oranını dengelemektir.

İnsülin Direncinin Kiloya Etkisi Nedir?

 İnsülin direnci nedir?

Pankreasın aşırı insülin üretmesi ve kandaki insülin miktarının artması ve şekerin emilimini yapacak olan organların insüline karşı duyarsızlaşması halidir. İnsülin direnci nedeniyle kandaki şeker miktarı aşırı derecede artar ve neticesinde diyabet hastalığı vb. hastalıklar oluşur.

 İnsülin direnci hangi hastalıklara neden olur?

Şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, şişmanlık, meme kanseri, prostat kanseri, depresyon, panik atak, gut hastalığı, uyku apnesi, Alzheimer.

 İnsülin direncinin belirtileri nelerdir?

Bel çevresinin genişlemesi, karaciğer yağlanması, aşırı tatlı yeme isteği, kilo verememe, çabuk acıkma, yorgunluk hissi, adet düzensizliği, aşırı tüylenme, vücudun belli bölgelerinde koyulaşma, konsantrasyon eksikliği, uyuşukluk, sinirlilik, çarpıntı, ürik asitte fazlalaşma.

 İnsülin direnci olan hastalar nelere dikkat etmeli?

Bitkisel yağlar, fındık, ceviz, badem, avokado, balık, meyve ve sebze gibi posalı yiyecekler, kuru baklagiller tüketmeli ve uzun süre aç kalmamaya dikkat ederek ara öğünler koymalı içebildikleri kadar su içmeli, düzenli olarak egzersiz yapmalı, şeker oranı fazla yiyeceklerden, işlenmiş gıdalardan, hayvansal yağlardan, kızartmalardan uzak durmalıdırlar.

 İnsülin direncinin kiloya etkisi nedir?

Günümüzde teknolojideki ilerlemeler neticesinde insanlar daha hareketsiz bir yaşam tarzına geçiş yaptığından ve fast-food tüketimine yöneldiğinden fazla kalorili yiyeceklerin vücuda hızlıca alınarak insülin direncini tetiklenmesine neden olmaktadır. Yine insülin direnci de vücuttaki yağ oranının artmasına neden olarak obeziteye yol açar. İnsülin direnci sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissedilmesine, gece uykudan uyanıp yemek yeme gereği duyulmasına, bel çevresinde aşırı yağlanmaya, egzersiz yapılmasına rağmen kilo verememeye neden olur.