Web Sitelerinden Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşılır?

WEB SİTELERİNDEKİ BİLGİLER NE KADAR DOĞRU?

Teknoloji çağında olmamız, hayatımızı kolaylaştıracak birçok ürünün varlığı (internet, çamaşır makinası, bulaşık makinası, buzdolabı gibi), bu ürünlerin yaşantımızın bir parçası haline gelmesini sağlamıştır. Özellikle hem işlerimizi kolaylaştırmaları, hem de her türlü bilgi ya da ihtiyaca daha hızlı ulaşmamızı sağlamaları yönünden hayatımızın vazgeçilmezi haline gelmişlerdir.

Hem bilgiye hem de ihtiyacımız olan her şeye kısa sürede ulaşmamızı sağlayan teknolojik gelişmelerden biri de internettir. Özellikle her türlü bilgiyi araştırmanın en pratik yolu internettir. Kitaplardan, ansiklopedilerden saatlerce araştırılarak bulunan bilgileri internet üzerinden dakikalar içerisinde bulabilmek mümkündür.Web Sitelerinden Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşılır?

Web Sitelerinde Her Bilgi Doğru Mudur?

Günden güne artan internet sayfalarıyla araştırma yapılacak bilginin doğruluğu her zaman kesinlik göstermez. Aranılan doğru bilgiye bu web sayfaları topluluğu içinde nasıl ulaşılacağı da herkesin aklındaki büyük bir soru işaretidir.

Web sitelerinden doğru bilgiye nasıl ulaşılır?

Nasıl ki okunulan her kitap kişiye doğru bilgiyi vermezse her internet sayfasında verilen bilgiler de doğru bilgi olduğunu göstermez. Örnek verilecek olursa derlemelerden oluşan tarihi kitabın doğruluğu ile tarihi roman arasında belli başlı farklılıklar vardır. Aynısı internet sitelerinde de geçerlidir. Araştırmalar yapılarak yapılan bilgilerle, kendi düşüncelerini katarak paylaşılan bilgiler arasında farklılıklar vardır.

Web Sitelerindeki Bilginin Doğruluğu Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle bir web sayfasında verilen bilginin kaynağı belirtilip belirtilmediğine bakılmalıdır. Çünkü bilginin alındığı Web Sitelerinden Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşılır?kaynağın gösterilmesi bilginin doğruluğunu artırmaktadır. Verilen kaynakta o bilginin geçip geçmediğinden de emin olmak gerekmektedir. Yani o bilginin kaynağındaki yazara dair bilgilerin olup olmadığı, kaynağın gerçekten o yazar mı olduğu da araştırılmalıdır.

Aranılan bilgiyle ilgili başka kaynaklara yönlendirme ya da herhangi bir dipnotun varlığı, web sayfasında belirtilen iletişim bilgilerinin doğruluğu sitenin güvenilirliğini ve doğruluğunu artırmaktadır. Ayrıca farklı sitelerde benzer sonuçların olması da bilginin güvenilirliğinin göstergesi olabilir.

Web Sitelerinden Doğru Bilgiye Nasıl Ulaşılır?” konusunda Bir Fikir

  1. sitelerdeki bilgiler sadece teorik olara evet yüzde 90 seviyesinde doğrudur ama gerçek yaşam da bu durumlar değişik söz konusu olabiliyor

Yorumlar Kapalı